Home > Achievements > Academic Excellence Achievements > KNL Awards 2018

KNL Awards 2018

Knowledge, Numeracy and Literacy



CELEBRATING SUCCESS
TERM 1


CategoryActivity / ProgrammeAchievements
LiteracyChinese Language National Chinese Challenge
TOP 20
LiteracyMalay Language Pesta Bahasa
Yew Tee CC 2018
3RD POSITION
 NumeracyKoobits
Top Brain Winners
Goh Jean Hong Jared (3C)
Nathaniel See De Kang (4E)
Kwan Kai Li, Kelly (5P)
Ong Zheng Quan, Astrophel (6D) 
Literacy Library
Top Class Borrower
3 Care (January)
4 Diligence  (January)
5 Empathy (January)
6 Empathy (January)
3 Care (February)
4 Diligence (February)
5 Integrity (February)
6 Care (February)
6 Empathy (February)
3 Care (March)
4 Diligence (March)
5 Integrity (March)
6 Care (March)
LiteracyLibrary
Top Individual Borrower 
Luo Faliang (3E) (January)
Vaneezah Raza Khan (4E) (January)
Quek Jingsi, Karis (5C) (January)
You Hui Yuan (6D) (January)
Chin Hao Yi (3C) (February)
Vaneezah Raza Khan (4E) (February)
Quek Jingsi, Karis (5C) (February)
Cheng Kai Yang (6E) (February)
Liang Yuheng Marcus (3R) (March)
Ng Zhi Xuan (4D) (March)
Liew Zhi En, Nicole (4E) (March)
Quek Jingsi, Karis (5C) (March)
Pang Hui Ren (6C) (March)



CELEBRATING SUCCESS
TERM 2


CategoryActivity / ProgrammeAchievements
NumeracySingapore Mathematical Olympiad BRONZE AWARD
Loh Jinshao Nozomu (6C) 
Numeracy  Singapore Mathematical OlympiadSILVER AWARD
Lim Sui Yee (6C)
Song Xinpeng Charles (6C) 
Numeracy Raffles Institute Primary Math Competition DISTINCTION
Lim Sui Yee (6C), Song Xinpeng Charles (6C), Chan Wei Ling (6C), Chua Sek Woo (6C), Brigitte Tan (6C) 
LiteracyCL Reading Programme
Primary 1
Alethea Ng, Camie Lee, Lee Wen Xi, Germaine Shui, Lee Wen Xi (1C MT)

Max Ryan Leet, Zhao Ruiqing, Zhang Jingya, Erika Cham, Zhang Xinyu, Chong Sha Row (1D MT)

Regina Pang, Darren Yap, Samuel Chua, Wang Mutian, Alicia Lim, Lee Coen (1E MT)

Sam Shi Ying, Chai Su Fan, Yong Chao Hui, Chan Wei Fan, Er Wen Fei, Lee Becky (1I MT)

Lim Lexi, Chon Yanze, Yvette Tan, Jia Zhaoyang, Miyuki Lorenzo, Jovan Toh (1P MT)

Liu Yixiao, Cyra Yee, Elijah Tang, Stephy Lim, Wang Feier, Joy Tang (1R MT)

 LiteracyNational Chinese Challenge TOP 20
Lim Sui Yee (6C) 
LiteracyPesta Bahasa
Singing Competition
2ND POSITION
Nur Hidayah (1C), Rifda Ghufayrah (1C), Nur Amelia (1D), Izz Qayyim (1D), Ilham Ikhtiari (1I)

 LiteracyPesta Bahasa
Drama Competition 
3RD POSITION
Rania Tiara Zahra (2C), Alif Ayden (2F),
Ariq Rayyan (2F) 
 LiteracyPesta Bahasa
Skit Competition 
3RD POSITION
Danish Ellyasa (3R), Nur Ariana (3R) 
Literacy Pesta Bahasa
Idiom Sketch 
CONSOLATION
Amirul Thaqif (4C), Aneesa Zafar (4D),
Farah Liyana (4I)
Literacy   Pesta Bahasa
Creative Writing Competition 
 CONSOLATION
Izzah Ellyssa (5P), Emir Affiq (5P),
Nur Shakirah (5P),
Akhtar Javier Machdy (6D),
Jefmirza Jamaludin (6I),
Nurdania Irdina (6R)
Literacy   Pesta Bahasa
Language Rap Competition 
 CONSOLATION
Akmal Mirza (5R), Akmal Hakim (5I), Mohamad Rhomidzie (5R)
 LiteracyPesta Bahasa 3RD POSITION 
 LiteracyLibrary
Top Class Borrower 
1 Integrity (April)
2 Perseverance (April)
3 Care (April)
4 Care (April)
5 Care (April)
5 Integrity (April)
6 Diligence (April)
 LiteracyLibrary
Top Individual Borrower 
Cheh Ya Hui (1E) (April)
Nigel Chua Jun Yi (2P) (April)
Vethathiriyam K (3C) (April)
Rauf Aqil (4D) (April)
Kavin Rishiit (4E) (April)
Quek Jingsi, Karis (5C) (April)
Ng Kai Nuo Kainos (6D) (April)
 LiteracyPenmanship Champs
Primary 1
Ang Shao Zhe, Lee Wen Xi, Nur Hidayah (1C)

Chong Sha Row, Kylie Wong, Phoebe Woo, Max Ryan Leet, Sun Yu Han, Chan Cheok Yin, Akshara, Zhang Jing Ya, Zhao Rui Qing, Samuel Tan, Tao Chen Yang (1D)

Ho Qin Xuan Azel, Koh Min Qi Clara, Arifah Airaniah, Su Myat Noe, Alicia Lim, Lee Coen, So Yin Yu, Fan Yichen, Ming Yiwen, Nathanael Wong, Jovianne Yeo (1E)

Aditi Ganesh Ram, Aravind Narun, Bo Yixin Farrah, Chin Xin Yi, Darins Wong, Erika Cham, Gillienne Cheah, Regina Pang, Prasannakumar Pradhiksha, Sat Xin Jie, Ramasamy Baala Kailas, Luciana Thang, Wang Feier, Karis Yeo (1F)

Chai Su Fan, Lee Becky, Nigel Low, Benedict Tan, Varna Balaji, Josh Ng, Liu Zehan, Wang Jingxuan, Wang Keyin (1I)

Miyuki Lorenzo, Mun Kai Reng, Tedric Wong, Wah Le Yang, Wong Zi Xuan, Aasha Kumaran, Janelle Tan, Jewel Tay, Tan Sheng Jie, Diao Jiaying (1P)

Yongjia, Elijah, Yixiao, Joy, Raeyos, Ryan, Cyra, Stephy, Phoebe, Wen Jun, Zhan Peng, Zhongkai, Quak Yiying, Mayumi, Jinishaah, Cheryl (1R)

LiteracySpelling Champs
Primary 1
Mohamed Ashar, Nur Hidayah, Yang Qiuci (1C)

Chong Sha Row, Kylie Wong, Phoebe Woo, Max Ryan Leet, Chan Cheok Yin, Brien Fok, Sun Wen Xuan, Sun Yu Han, Zhang Xin Yu, Nur Amelia Natasha, Ariel Pang, Akshara G (1D)

Aulia Izzatunnisa, Hooi Kar Yi, Jovianne Yeo, Wang Mutian (1E)

Asher Koh, Aravind Narun, Charlene Keng, Gillienne Cheah (1F)

Chai Su Fan, Ilham Ikhtiari, Josh Ng, Sasti D/O Saravanan, Varna Balaji, Liu Zehan, Benedict Tan, Kooi Xiu Quan (1I)

Chan Kah Lok, Chon Yanze, Miyuki Lorenzo, Valerie Lim, Wong Zi Xuan (1P)

Cyra Yee, Elijah Tang, Liu Yixiao, Jinishaah, Quak Yiying, Stephy Lim, Tan Wen Jun, Tee Le Xuan, Cheryl Toh, Wang Yuzhi (1R)

Literacy Penmanship Champs
Primary 2 
Austin Lim, Calyn Teng, Sohani Sharvil Gourish, Janice Ng. Nurul Anis, Luan Jiahui (2C)

Aloysius Sim, Ashleigh Chua, Bryon Buan, Charlotte Nwo, May Lin Lin, Nur Sofiyyah, Chevelle Tan, Yang Shiqi, Jay Liu, Kelly Goh, Tang Zi Xuan, Lim You Xuan, minn Myat, Tayeeba, Xin Junxin (2D)

Nicole Lee, Ho Chee Fong, Janelle Tay, Wu Hao Yang, Ophelia Ngu, Desiree Yap, Raphael Ebuka, Amy Chua, Livia Chew, Chow Cheng You (2E)

Adrian Tang, Seri Nur Wardah, Sivakumar, Vivian T, Clarence Tan, Arifah, Tan Leanne, Stephanie Chan, Muhd Fiqhar (2F)

Esther Ang, Chang Kuan Rui, Megan Chang, Cheng Yi En, Rashmika, Felicia Tan, Ng Jun Yi, Sanjeev, Hari Ram, Mattias Tan (2I)

Wu Gushi, Nigel Chua, Dhivyashriven, Dylan Lim (2P)

Ashwini, Caelyn Tan, Dong Dennis, Ho Kai Yi, Joan Lee, Kishore, Nathaniel Kan, Ace Tay, Darsyinii (2R)

 LiteracySpelling Champs
Primary 2 
Andra Qastalany, Ishan Low, Austin Lim, Janice Ng, Jaydeus Kok, Liow Su Qi, Ong Si En, Rania Tiara Zahra, Sherlis Tock, Yap Wei En (2C)

Charlotte Nwo, Dian Danish Ara, Kevyn Lim, May Lin Lin, Bryon Buan, Samuel He, Tan Rui Yang, Aloysius Sim, Ashleigh Chua, Minn Myat, Ohi Tayeeba Abtahee, Ong Shun, Chevelle Tan, Tang Zixuan (2D) 

Amy Chua, Huang Qirui, Anders Ng, Wu Hao Yang, Desiree Yap, Rizqa Aulia, Chow Cheng You (2E)

Arifah, Vivin T, Ariq Rayyan, Md Fiqhar, Nawfal, Tan Jae Xun, Stephanie Chan, Clarence Tan (2F)

Ester Ang, Megan Chang, Rashmika Anad, Liang Weixuan, Fong Wen Jun, Felicia Tan, Zhou Zi Xin, Ethen Tan, Hari Ram (2I)

Wu Gushi, Nigel Chua, Dhivyashriven, Dylan Lim (2P)

Ashwini, Caelyn Tan, Chua Min Ho, Joan Lee, Nathaniel Kan, Alyshea Pueh, Reanne Moh, Tristar, Zhu Yixuan (2R)

 Literacy Library
Top Individual Borrower 
Ilham Ikhtiari (1I) (May)
Nigel Chua (2P) (May)
Literacy Library
Top Class Borrower 
 2 Perseverance (May)
 NumeracyKoobits
Top Brain Winner
(Term 2)
 Chong Sha Row (1D)
Ho Cheng An (2R)
Jared Goh (3C)
Ng Zhi Xuan (P4)



CELEBRATING SUCCESS
TERM 3


CategoryActivity / ProgrammeAchievements
Literacy9th International Pri & Sec Sch Mandarin Recital CompetitionPARTICIPATION
Ong Xuan Sze Xena
Yang Shiqi
Patricia Cayadi
 Literacy P3 CL Storytelling CompetitionGOOD EFFORT AWARD
Liang Shan Rou, Ericia Siow (3E MT)
Caden Soo (3P MT)
Tan Zhi Yi, Tan Qi Feng (3R MT)

1ST PRIZE
Yeo Li Wen, Zheng Yunhan (3C)

2ND PRIZE
Jared Goh, Chloe Chng (3D)

3RD PRIZE
Aydan Ling (3I MT) 
 LiteracyP4 CL Storytelling Competition  GOOD EFFORT AWARD
Claudia How (4P MT)
Patricia Cayadi, Li Xinghe (4C MT)
Chang Xiaoyan, Jazzlyn Saw (4D MT)

1ST PRIZE
Tenniel Ng, Jadyen Yeo (4R)

2ND PRIZE
Caden Chan (4I)

3RD PRIZE
Guo Xin Er, Qi Ziyi (4E MT)
Literacy Library
Top Individual Borrower 
JULY
Sun Yu Han (1D), Vera Kung (2P),
Anika Garg (3D), Kavin R Rajesh (4E),
Darshan Ravichandram (4R),
Guan Keer (5C), Kainos Ng (6D)
Literacy Library
Top Class Borrower
JULY
1 Integrity, 2 Perseverance,
3 Diligence, 4 Diligence,
5 Care, 6 Diligence
 LiteracyPenmanship Champs
Primary 1 
Ang Shao Zhe, Lee Wen Xi, Nur Hidayah, Hope Chan (1C)

Chong Sha Row, Kylie Wong, Akshara, Max Ryan Leet, Sun Wen Xuan, Chan Cheok Yin, Nur Amelia, Samuel Tan, Tao Chen Yang, Zhao Rui Qing, Sana Shetty (1D)

Fan Yichen, Ming Yiwen, Jovianne Yeo, Lee Coen, Nathanael Wong, Clara Koh, Su Myat Noe, Alicia Lim (1E)

Aditi Ganesh Ram, Aravind Narun, Farrah Bo, Chin Hin Kei, Chin Xin Yi, Darins Wong, Erika Cham, Gillienne Cheah, Prasannakumar Pradhiksha, Ramasamy Baala Kailas, Sam Shi Yinh, Syakir Danial, Wang Feier (1F)

Chai Su Fan, Chan Wei Fan, Lee Becky, Neo Shao Quan, Benedict Tan, Wang Jingxuan, Zaka Falih Muhtadi (1I)

Jovan Toh, Miyuki Lorenzo, Mun Kai Reng, Aasha Kumaran, Janelle Tan, Jewel Tay, Ryan Lin, Tedric Wong, Wong Zi Xuan (1P)

Cyra, Elijah, Yixiao, Tee Le Xuan, Natalie, Wang Yuzhi, Adam, Mayumi, Jinishaah, Yingjia, Raeyos, Sajidah, Zhongkai, Tan Jia Xi, Stephy, Tan Wen Jun, Cheryl, Tierra (1R)
 LiteracySpelling Champs
Primary 1 
Mohamed Ashar, Nur Hidayah, Yang Qiuci, Sai Aswin, Lee Xin Ying (1C)

Chong Sha Row, Kylie Wong, Max Ryan Leet, Chan Cheok Yin, Tao Chen Yang, Brien Fok, Sun Yu Han, Zhang Xin Yu, Nur Amelia Natasha (1D)

Azel Ho, Soh Yin Yu (1E)

 Asher Koh, Aditi Ganesh Ram, Charlene Keng, Chin Xin Yi, Regina Pang, Syakir Daniyal, Tan Changhan, Karis Yeo (1F)

Chai Su Han, Neo Shao Quan, Sasti Saravan, Soo Zi Jet, Varna Balaji, Wang Kevin (1I)

Miyuki Lorenzo, Aasha Kumaran, Wong Zi Xuan (1P)

Cyra Yee, Elijah Tang, Liu Yixiao, Tee Le Xuan, Natalie, Wang Yuzhi (1R)
Literacy Penmanship Champs
Primary 2
Austin Lim, Calyn Teng, Sohoni S Gourish, Janice Ng, Nurul Anis, Luan Jiahui, Rania, Hannah (2C)

Chevelle Tan, Yang Shiqi, May Lin Lin, Tang Zi Xuan, Lim You Xuan (2D)

Nicole Sim, Ho Chee Fong, Collin Mok, Amir Amsyar, Anders Ng, Nishan, Ho Chee Fong, Vivron Lee, Jovi Lim (2E)

Ariq, Enya Grace, Sivalumar, Vivian T, Clarence Tan, Arifah, Lynette Lek, Stephanie Chan, Muhd Fiqhar (2F)

Mukilan, Zhou Zi Yin, Anamitra, Cheng Yi En, Ng Jun Yi, Felicia Tan, Nigel Chua, Renee Chong, Rithika, Ramamoorthy (2P)

Akalya, Venisha, Alyshea, Ho Kai Yi, Kishore (2R)
 Literacy Spelling Champs
Primary 2
Andra Qastalany, Oliver Choo (2C)

Samuel He, Tan Rui Yang, Alouysius Sim, Tang Zixuan (2D)

Colin Mok, Huang Qirui, Anders Ng, Desiree Yap, Nadra, Ophelia Ngu (2E)

Adrian Tang, Ariq Rayyan, Stephanie Chan, Nicole Wong (2F)

Fong Wen Jun, Felicia Tan, Zhou Zi Xin (2I)

Mahalakshmi, Nigel Chua, Dylan Lim (2P)

Ho Kai Yi, Alyshea Pueh (2R) 



CELEBRATING SUCCESS
TERM 4


CategoryActivity / ProgrammeAchievements